НОВОПРАЗЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Кіровоградська область, Олександрійський район

Як нітрати у воді впливають на організм

Дата: 21.06.2024 11:27
Кількість переглядів: 98

 

Питання шкідливого впливу на організм людини фруктів та овочів з високим вмістом нітратів наразі досить поширене, але значно рідше порушується проблематика наявності цих сполук у воді. Хоча, насправді, вода також може містити понаднормові концентрації нітратів. Особливо небезпечною у цьому відношенні є колодязна вода. Так, на сьогодні, відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) нормативний показник вмісту нітратів у питній воді повинен становити не більше 50 мг/дм³.

Як нітрати потрапляють у воду?

Фото без опису

У ґрунті, поверхневих і ґрунтових водах завжди є нітрати та нітрити - це обумовлено як природними процесами кругообігу азоту в природі, так і техногенним впливом. Саме останній є основною причиною надходження в воду нітратів - змив з полів і городів добрив. Оскільки вони добре розчинні у воді та практично не затримуються в ґрунті, тож мають здатність проникати на досить великі відстані, забруднюючи поверхневі води.

Нітрити завжди говорять про мікробіологічне забруднення води господарсько-побутовими стічними водами, стоками сільськогосподарських підприємств. Також перевищення нітритів і нітратів у водах спостерігається навколо полів для випасу великої рогатої худоби.

Варто зазначити, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Тому визначити її небезпеку на смак неможливо. 

Чим небезпечні нітрати у воді?

Найсерйознішим наслідком споживання нітратів є утворення метгемоглобіну. Він утворюється, коли нітрат іони окислюють гемоглобін в еритроцитах, внаслідок чого порушується транспорт кисню до тканин людини, в подальшому відбувається порушення роботи нервової системи та ферментного синтезу. Це і призводить до кисневого голодування органів і тканин людського організму, викликаючи розвиток так званої метгемоглобінемії. Таке накопичення небезпечних сполук в кишечнику може призвести до значних проблем зі здоров'ям і утворення злоякісних пухлин.

При потраплянні значної кількості нітратів в організм людини з водою, вони можуть викликати гостре отруєння, ознаки якого виявляються вже через 1-1,5 години. Крім типових симптомів отруєння у вигляді болю у животі, блювання та слинотечі, з'являється синюшність губ, слизових оболонок, обличчя і нігтів, прискорене серцебиття, задишка, запаморочення. 

При тривалому вживанні забрудненої нітратами води розвивається хронічна нітратна інтоксикація. Це призводить до цілого ряду порушень в організмі: зростає ризик розвитку хронічних гастритів, гастродуоденітів, виразкової хвороби, захворювань печінки і жовчовивідних шляхів,  захворювань і порушень функції нирок, порушень з боку нервової і серцево-судинної систем, виникнення дистрофічних змін в серцевому м’язі та алергічних хвороб.

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи.

Також нітрати та нітрити здатні впливати на розвиток плоду, тому майбутнім матерям небезпечно споживати воду з підвищеним вмістом нітратів.

Як захистити себе від негативного впливу нітратів та нітритів у воді?

Для попередження негативного впливу нітратів та нітритів на організм та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

не вживати питну воду із колодязів, свердловин і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л); для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду;

дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо), проводити його чищення не менше 1 разу на рік;

територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;

за можливості як найдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком - вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

вживати аскорбінову кислоту, ретинол (вітамін А, альфа-токоферол), вітамін Е, танін, цистеїн, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм.

Також важливо знати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не допомагає, а лише погіршує ситуацію, оскільки під дією високих температур нітрати перетворюються на ще більш небезпечні нітрити.

 

Олександрійське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь