Що треба знати про поліомієліт та його профілактику
Поліомієліт – це висококонтагіозне захворювання, викликане вірусом поліомієліту, що вражає тканини сірої речовини спинного мозку та призводить до різних патологій нервової системи і розвитку загальної інтоксикації.
Вірусом поліомієліту можна заразитися при контакті з хворим або вірусоносієм з безсимптомним перебігом інфекції. Особливо висока ймовірність зараження присутня при тісному контакті. Оскільки поліовірус добре зберігається у зовнішньому середовищі, можливе зараження через забруднені випорожненнями хворих руки, предмети або їжу. Найчастіше спалахи поліомієліту відбуваються в літній та осінній періоди.
Поліовірусом зазвичай заражаються діти від 6 місяців до 5 років, а малюки на перших 2-3 місяцях життя хворіють вкрай рідко, оскільки отримують під час внутрішньоутробного розвитку імунітет від матері. Підлітки та дорослі хворіють рідше.
У більшості випадків, симптомів поліомієліту немає. Приблизно у 1% хворих захворювання протікає в одній з форм, які проявляються клінічно. Після зараження ознаки поліомієліту виникають через 3-35 (зазвичай 9-11) днів.
Основні симптоми поліомієліту такі:
-
підвищення температури;
-
порушення дефекації;
-
пітливість;
-
слабкість;
-
біль в м'язах;
-
висип;
-
порушення сечовипускання;
-
задишка (аж до задухи);
-
коливання артеріального тиску;
-
ознаки міокардиту;
-
парези;
-
паралічі;
-
порушення голосу й акту ковтання;
-
параліч мімічних м'язів;
-
нежить, почервоніння горла та інші катаральні прояви;
-
ознаки серозного менінгіту.
Поліомієліт у дітей частіше виявляється після перших 6 місяців життя та до 5 років зазвичай у тих, кому не проводилася вакцинація. Більш важко він протікає в осіб з групп ризику. Імовірність наслідків цієї інфекції та летальності вища у більш дорослих дітей і пацієнтів з обтяженим анамнезом (ВІЛ, супутні захворювання ЦНС та ін.).
Профілактика поліомієліту передбачає:
-
обов'язкову вакцинацію дітей;
-
ретельне дотримання особистої гігієни;
-
своєчасне лікування патологій імунної системи;
-
злагоджену роботу органів епідеміологічного нагляду;
-
обов'язкову госпіталізацію та ізоляцію хворих на 21-40 днів;
-
введення карантину на 15-21 день та проведення дезінфекції в осередках інфекції;
-
правильну організацію раціонального харчування.
Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:
1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);
2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);
3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);
4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);
5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);
6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).
Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно.
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Олександрійського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області