Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб
Олександрійська ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області інформує: відповідно до статті 269 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Від сплати даного податку звільняються:
-
інваліди першої і другої групи;
-
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
-
пенсіонери (за віком);
-
ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
-
фізичні особи, визначені законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати земельного податку поширюється лише на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
-
для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
-
для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
-
для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
-
для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
-
для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Якщо у фізичної особи, яка має підстави для звільнення від сплати земельного податку, перебуває у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки письмову заяву про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги (у довільній формі). Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву.
Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
Слід зазначити, що пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв), не передбачені і земельний податок за такі ділянки справляється на загальних підставах, за винятком випадків передачі земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 ст. 281 ПКУ) на підставі договору оренди, який зареєстровано в Державному земельному кадастрі.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ) нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ.
Земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст.287 ПКУ).
За поданням Олександрійського відділу податків
та зборів з фізичних осіб та
проведення камеральних перевірок
управління податкового адміністрування
фізичних осіб
Головного управління
ДПС у Кіровоградській області