НОВОПРАЗЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Кіровоградська область, Олександрійський район

НЕБЕЗПЕЧНІ КЛІЩІ

Дата: 05.06.2020 08:48
Кількість переглядів: 548

Фото без опису

 

Хоч весна у цьому році затяжна та не дуже тепла, але сезон кліщів у розпалі. Після тривалого карантинну люди нарешті вийшли на відпочинок до парків, скверів, відновили поїдки до лісу. Однак приємне проведення часу може затьмарити зустріч з кліщами.

Найвища активність щороку припадає на квітень-травень та серпень-вересень.  Улюблена пора доби кліща – ранок, годин до 11.00. Спеку не люблять, чекають вечірньої прохолоди або похмурої погоди.

Кліщ нападає на свою жертву, сидячи у траві, або на гілках чагарників, рідше – з землі. Існує розповсюджена думка, що вони можуть стрибнути на людину з дерева. Однак, кліщі не здатні стрибати. Кліщі не піднімаються вище 50 см. Коли повз проходить людина або тварина, кліщ чіпляється за них. Кліщ довго шукає місце укусу, тому можна встигнути зняти кліща, до того як він вкусить. Як правило, кліщ обирає на тілі жертви ділянку з найніжнішою шкірою та присмоктується протягом 15-20 хвилин, при цьому виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Через кілька днів в місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Укус можуть спричинити і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

Кліщі є переносщиками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Найнебезпечнішими є такі захворювання як енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма).

Протягом  2019 року в Україні було зареєстровано 4 482 випадки хвороби Лайма (бореліоз). Зокрема, 833 випадки зафіксували у жителів сільської місцевості, 492 — у дітей до 17 років. За чотири місяці 2020 року в Україні зафіксовано 285 випадків хвороби Лайма.

В області протягом 2019 року було зареєстровано 74 випадки захворювання на хворобу Лайма, з них 8 – у дітей. В Олександрійському районі випадків захворювання на бореліоз в 2019 році не реєструвалося.

Державною установою «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» систематично проводиться моніторингове обстеження території області на наявність кліщів та визначення їх інфікованості збудником Лайм – бореліозу. Всього з березня 2020 року по даний час в лабораторії особливо-небезпечних інфекцій Центру досліджено близько 200 екземплярів кліщів, з них 4% інфіковані бореліями.

Не завжди укус кліща означає, що Ви підхопили хворобу. Для зараження необхідно, щоб кліщ залишався у шкірі щонайменше 24 години. проте все одно необхідно залишатися уважними та обережними.

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

  • на природі подбайте про відповідний одяг, який би прикривав відкриті ділянки тіла;

  • кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів, особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям;

  • місце для відпочинку на природі звільняйте від сухої трави, гілок та хмизу;

  • при поверненні додому відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів;

  • перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо);

  • якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів;

  • використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби – репеленти (аерозолі, які відлякують комах).

Якщо ж все таки виявили на собі «незваного гостя» не зволікайте та зверніться за допомого до найближчого травмпункту. 

Будьте здорові та обережні!

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного

законодавства Олександрійського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь