НОВОПРАЗЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Кіровоградська область, Олександрійський район

Сказ це не тільки ветеринарна проблема, а соціальна.

Дата: 24.01.2020 09:33
Кількість переглядів: 634

Фото без опису

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням квалфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Причини сказу і шляхи передавання інфекції

Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

1.укус;

2.подряпину та мікроушкодження шкіри;

3.потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

 

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки —               з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

За даними ВООЗ, у 99% випадків смерті людини від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40% жертв укусів імовірно скажених собак — діти віком до 15 років.

 

Профілактика сказу

 

Профілактичні заходи поділяються на два напрями:

а) боротьба з носіями збудника

б) недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи обслинила скажена тварина.

 

Для профілактики сказу необхідно:

 

  • регулярно вакцинувати свійських тварин;

  • уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

  • не торкатися диких чи безпритульних тварин;

  • не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти).

 

Розглянемо перший напрямок профілактики сказу це боротьба з безпритульними тваринами яка практично органами місцевого самоврядування на території району не проводиться. Що стосується щеплення собак та котів – згідно пункту 6 п.п.б «Правил утримання собак, котів та хижих тварин в населених пунктах України» власники зобов’язані щороку доставляти  собак і котів у ветеринарну установу для огляду, імунізації проти сказу і лікувально- профілактичних обробок. Незважаючи на те,що службою ветеринарної медицини проводиться роз’яснювальна робота в цьому питанні, деякі власники собак і котів не виконують своїх обов’язків . Навіть коли приходять спеціалісти ветеринарної медицини до їх додому господарі відмовляються надавати своїх тварин для щеплення проти сказу.

   Службою ветеринарної медицини району в 2019 році було щеплено з профілактичною метою проти сказу: собак – 9425 гол., котів – 8814 гол.,                 вел.рог.удоби – 104 гол., дрібної рогатої худоби – 60 гол., коней – 4 гол.

При добросовісному виконанні власниками тварин своїх обов’язків щеплених тварин було більше, а захворілих тварин на сказ менше.

Особливе значення також має імунізація диких м’ясоїдних тварин. В 2019 році на території району була проведена пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин. Для встановлення кількості спожитої вакцини дикими тваринами проводиться лабораторний контроль на наявність маркера тетрацикліну в зубах тварини. Для цього необхідно в 2020 році згідно норм, відстріляти на території району 60 голів лисиць. Тому Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області просить мисливців УТМіР відстріляти відповідну кількість лисиць та повідомити державну службу ветеринарної медицини для доставки відстріляних лисиць в лабораторію. Також загострюємо увагу на підвищенні відповідальності зацікавлених осіб у профілактиці сказу на території району.

 

Відділ безпечності харчових продуктів

та ветеринарної медицини

Олександрійського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь