Як уникнути захворювання на вірусний гепатит А
Незважаючи на те, що у світі, в тому числі і в Україні підвищується рівень захворюваності на вірусні гепатити В та С, нерідко реєструються і випадки захворювання на вірусний гепатит А (ВГА).
За даними Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» в місті Кропивницький в поточному році відмічається збільшення кількості хворих з підозрою на вірусний гепатит А серед дітей та дорослих. Так, з початку року на Кіровоградщині зареєстровано 20 випадків захворювання на вірусний гепатит А, з них 13 в м. Кропивницький.
Вірусний гепатит А - це гостре інфекційне захворювання всього організму з переважним ураженням печінки.
За механізмом передачі збудник інфекції гепатиту А відноситься до кишкових інфекцій. Вірус частіше всього потрапляє в організм людини фекально-оральним шляхом через інфіковані харчові продукти та воду, а також через предмети побуту та брудні руки.
Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває від 7 до 51 дня, в середньому 35 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими. У більшості випадків хвороба починається гостро з підвищенням температури до 38,5 С0 протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї, змінюється колір сечі, знебарвлюються випорожнення, змінюється колір слизових оболонок та шкіри, з’являється жовтушність. Раннє виявлення і госпіталізація перший і надважливий крок в припиненні розповсюдження вірусу.
Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо в дитячих дошкільних та навчальних закладах). Тож, своєчасне звернення хворого до лікаря, підвищує ефективність лікування недугу та унеможливлює розповсюдження вірусу в навколишньому середовищі, тим самим запобігає виникненню спалахів даного захворювання.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А:
- дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;
- для пиття та приготування їжі використовуйте воду гарантованої якості з перевіреного джерела водопостачання;
- добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням, а для споживання дітьми краще обдати окропом;
- не займайтеся самолікуванням, пам’ятайте тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
Бережіть себе та своє здоров’я!
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного
законодавства Олександрійського районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області